Kristen Roupenian "Kociarz" odczytany dwa miliony razy na stronie "New Yorkera". Firalowy fenomen literacki! Wydawnictwo Muza.






Kilka dni temu otrzymałam od wydawnictwa Muza część opowiadania “Kociarz” autorstwa Kristen Roupenian. Kiedy otrzymałam propozycję zrezencowania opowiadania, które stało się największym amerykańskim wydarzeniem literackim roku, czułam się zaintrygowana. Zastanawiałam się, czym jest “Kociarz”, że został przeczytany na stronach “New Yorkera” aż dwa miliony razy, stając się firalowym fenomenem literackim w historii.

Czym zachwyciły się miliony kobiet?

Margaret to dwudziestoletnia studentka, pracująca w kinie, do którego lubił przychodzić 34 letni Robert. Ich znajomość rozpoczęła się od sprzedaży paczki żelków i obrazy Roberta. Lecz tydzień później Robert przyszedł znowu i kupił kolejną paczkę żelków. Wymienili się numerami telefonów i zaczęli wymieniać ze sobą SMS-y, aż w końcu się spotkali. Erotyczne napięcie rosło, oczekiwania i wyobrażenia Margaret także, które nijak mają się do rzeczywistości.

Autorka w “Kociarzu” przedstawia obraz dzisiejszej kobiety i mężczyzny, bez zbędnego mydlenia oczu. Szczerze opowiada o tym, jakie oczekiwania ma młoda kobieta, jak funkcjonuje według narzuconych norm społecznych i działa wbrew własnej woli. Niejedna kobieta podpisuje się pod postacią Maragert, przyznając, że jej randka była takim samym nie wypałem jak bohaterki.

Kristen Roupenian postawiła na całkowity realizm, czytając Kociarza ma się wrażenie, że autorka stworzyła opowieść na podstawie doświadczeń czytelnika. Nie owija w bawełnę, wali prosto z mostu i niczego nie ukrywa, a to wszystko napisane w prosty sposób, bez zbędnych frazesów, bo tutaj nie liczy się język. Liczy się prawdziwość opowieści.

Jestem niepocieszona tym, że otrzymałam jedynie część opowiadania, czuję wielki niedosyt i wiem jedno – chcę więcej!


Kristen Roupenian – amerykańska pisarka. Doktorantka Harvard University, gdzie prowadzi badania nad literaturą postkolonialną, specjalizuje się we współczesnej fikcji afrykańskiej. Zasłynęła opowiadaniem „Cat Person”, które w 2017 było najczęściej czytanym shot-story magazynu „The New Yorker”. Kilka lat swojego życia spędziła w Kenii, gdzie w ośrodku dla sierot zajmowała się edukacją w zakresie HIV/AIDS. Obecnie jest wykładowczynią historii i literatury postkolonialnej. Wykłada również w Boston Area Rape Crisis Center, fundacji przeciwko przemocy seksualnej.
#kociarz #kristenroupenian #wydawnictwomuza

„Kociarz” to panorama naszych czasów, literatura minimalistyczna, choć – paradoksalnie – napisana z rozmachem. Właśnie dlatego stała się najpopularniejszym wiralowym tekstem literackim XXI wieku i zdobyła dwa miliony czytelników w internecie. Krytycy zwracają uwagę, że Roupenian w swoich dwunastu opowiadaniach – bez zbędnego moralizatorstwa – genialnie przedstawiła relacje między ludźmi w dzisiejszych czasach. Jej teksty wywołują wiele emocji: fascynują i odstręczają, oburzają i podniecają, przerażają i zachwycają, nie pozostawiając miejsca na obojętność. To opowieści o pożądaniu i wstręcie, seksie i samotności, zagubieniu i poczuciu winy w erze Instagrama, Tindera i #MeToo.
„Kociarz” to książka zjawisko. Globalny fenomen na miarę swoich czasów. Czasów przemian społecznych, które fascynują, i ich konsekwencji, które budzą niepokój.



Za możliwość przeczytania fragmentu "Kociarza" dziękuję wydawnictwu



Samanta Louis, pisarka powieści romans, erotyk i Young Adult.

1 Komentarze

  1. Tytuł i okładka jakoś nie zwracają mojej uwagi, jednak wrażenia po przeczytaniu fragmentu ujęły mnie. Poczekam na recenzję całej książki.

    OdpowiedzUsuń

Z całego serducha dziękuję za odwiedziny i zachęcam do wyrażenia swojej opinii ;)